Kas oled kunagi mõelnud, kuidas segadus avaldab mõju sulle endale? Kui avad oma kapi ja pika otsimise peale leiad sealt riideid, mida pole aastaid kandnud või mida polegi üldse kandnud, kui su töölaud on pidevalt kaetud paberite ja segadusega ja kui su köögikappides vaatab sulle vastu korra asemel segadus ning avastad sealt tihtilugu ka aegunud kuivaineid, võib see segadus peegeldada su mõtteviisi, harjumusi ja isegi otsustusvõimet. KonMari meetodi järgi korrastamine pole pelgalt füüsiline tegevus – see on justkui sisevaatlus meie valikutest, otsustest, ajakasutusest ja rahakasutusest. See on hetk, kus kohtud iseendaga ja oma mineviku otsustega. Aga mis veelgi olulisem – korrastamine aitab teha paremaid valikuid tulevikus.
Korrastamine paneb sind peatuma ja märkama
Kiire elutempo juures võib olla lihtne teha otsuseid autopiloodil. Me ostame uusi asju ilma vanu eemaldamata ja pikemalt mõtlemata, võtame endale rohkem kohustusi, kui tegelikult jaksame täita, ning täidame oma päevad tegevustega, mis ei pruugi meid edasi viia. Korrastamine paneb meid korraks peatuma. See sunnib meid vaatama otsa oma varasematele valikutele ja küsima: Miks ma selle ostsin? Kas see päriselt ka meeldib mulle? Kas see peegeldab minu väärtusi ja eesmärke? Kui õpime endale neid küsimusi esitama füüsiliste asjade puhul, hakkame sama lähenemist rakendama ka elus laiemalt.
Korrastades vastandud oma mineviku otsustele
Kui hakkad oma kodu korrastama, võib see olla ootamatult emotsionaalne protsess. Iga ese, mille kätte võtad, räägib lugu – kas hetkedest, mil oled teinud impulsiivse ostu, saanud kingituse, mis pole sulle tegelikult meeldinud, või hoidnud alles midagi „igaks juhuks“. Nendes hetkedes seisad vastamisi oma mineviku otsustega ja pead tegema uue valiku: kas see on midagi, mida soovid kaasa võtta ka tulevikku?
“K. hoidis alles kõik, mis oli talle antud ja kingitud. Ilma mõtlemata. Kui asusime tema köögikappe korrastama, need olid väga asju täis ja ta avastas sealt esemeid, mille olemasolu ta ei mäletanudki. Samm-haaval sorteerisime välja olulised asjad. Ta ütles mitmete esemete kohta, et ta isegi ei teadnud miks ta need vastu on võtnud või miks tal need on.”
Sama põhimõte kehtib ka ajakasutuse ja rahaasjade korrastamisel. Kui vaatad oma kalendrit ja märkad, et oled täitnud selle kohustustega, mis ei paku sulle rõõmu või ei vii sind sinu eesmärkidele lähemale, on see hea hetk teha korrektiive. Kui vaatad üle oma kulutused ja avastad, et oled investeerinud raha asjadesse, mis tegelikult sind ei toeta, saad hakata tegema teadlikumaid otsuseid.
Vähem segadust, rohkem selgust
Korrastamine ei tähenda ainult füüsilist korda, vaid ka vaimset selgust. Ese-eseme kaupa sorteerides ja korrastades, teeme seda justkui ka enda mõttemaailmas ja lõpptulemusena kui oleme loonud ruumi, kus igal asjal on oma koht ja kõik, mis meid ümbritseb, toetab meid ja on meile oluline, on lihtsam teha edaspidi paremaid valikuid. Füüsiline segadus võib põhjustada ka vaimset segadust – kui sul on liiga palju asju, on sul ka liiga palju otsuseid, mida iga päev langetada. Korrastatud keskkond aitab vähendada otsustusväsimust ja võimaldab keskenduda sellele, mis on tõeliselt oluline.
5 viisi, kuidas korrastamine aitab edaspidi paremaid valikuid teha:
- Selgem arusaam oma väärtustest ja prioriteetidest. Kui õpid oma kodu korrastades tegema teadlikke valikuid, muutub see harjumuseks ka teistes eluvaldkondades. Sa hakkad kergemini ära tundma, mis on sulle tõeliselt oluline.
- Vähem impulsiivseid oste. Kui oled oma asjad läbi sorteerinud ja näed, kui palju ebavajalikku oled aja jooksul kogunud, muutud teadlikumaks oma tarbimisharjumustest. See aitab vältida emotsioonidest ajendatud oste ning tihtilugu korrastamise käigus saame aru, mis meile tegelikult meeldib ning teame kohe otsida ja eelistada pigem seda ning seeläbi ei tee impulsi pealt ostlemist nagu varem.
- Parem ajakasutus. Korrastatud keskkond aitab vähendada hajevilolekut, keskendumisraskusi ning võimaldab oma aega paremini planeerida. Lisaks vähem segadust tähendab vähem aega, mis kulub kadunud esemete otsimisele ja korrastamisele.
- Raha teadlikum kasutamine. Kui oled oma kodu ja kulutused korrastanud, hakkad raha kasutama sihipärasemalt. Sa tead täpselt, mida sul vaja on, ja oskad paremini eristada olulist ebaolulisest.
- Vähem pingeid ja suurem rahulolu. Korrastatud keskkonnas tunneme rohkem rahulikku ja tasakaalustatud meeleolu, mis toetab paremaid otsuseid ka muudes eluvaldkondades. Samuti saame rohkem keskenduda sellele, mis on oluline ja tunneme seeläbi suuremat rahulolu.
Kuidas alustada?
- Alusta sammhaaval – vali üks kategooria (nt riided, raamatud või köögitarbed) ja korrasta see enne, kui liigud järgmise juurde.
- Küsi endalt õigeid küsimusi – Kas see ese toob mulle rõõmu? Kas see toetab minu eesmärke? Kas see on minu elus vajalik?
- Loo lihtne ja loogiline süsteem – leia igale asjale oma koht ja püüa hoida korda järjepidevalt.
- Väldi liigset kogumist – enne uue asja ostmist küsi endalt, kas see on tõesti vajalik.
- Ole järjepidev – ära jäta pooleli. See on üks olulisemaid! Korrastades sammsammult kuid järjepidevalt, jõuad lõpuks tulemuseni, mida soovid näha! KonMari meetodi järgi korrastamine ei ole pelgalt asjade paigutamine, vaid iseenda ja oma valikute sügavam mõistmine.
Kui su kodu ja elu on korrastatud viisil, mis on kooskõlas sinu tõeliste väärtustega, saad sa teha paremaid valikuid mitte ainult täna, vaid ka tulevikus. Kui tunned, et soovid muutust enda ellu ja tahaksid proovida korrastamise väge, võta minuga ühendust siin ja broneeri eelsessioon. Aitan sind õigele rajale!