Kas oled kuulnud seda ütlust, et see, mis on meie ümber, peegeldab meie sisemust? Korrastades enda ümbruse, seame korda ka mõtteid enda sees. Aga kuidas? Asjad on ju lihtsalt… asjad?! Tegelikult on nii, et need asjad hõlmavad palju – meie emotsioone, harjumusi, väärtusi ja ka finantsilist heaolu, mis kõik omakorda mõjutavad meie vaimset tervist.
Ma tean omast käest, kuidas pesuhunnikud, igal pool vedelevad asjad ning kappides valitsev segadus võivad võimendada või peegeldada segadust meie sees. Selles olukorras olles ei pruugi ise arugi saada, kuid tagantjärele mõistes näen, kuidas see kõik omavahel seostus ja mind mõjutas. Oleks olnud nii palju lihtsam, kui oleksin teadnud korrastamisest ja KonMari meetodist varem. Olen väga tänulik, et selleni lõpuks jõudsin.

Kui palju segadus tegelikult sinu elu mõjutab?
Segadus ja kaos võivad emotsionaalselt üle koormata, luues stressi ja ärevust. Visuaalne müra mõjub väsitavalt ja annab ajule pidevalt signaali, et midagi on tegemata. Inglise keeles on selline väljend nagu “the silent to-do list” – esemed meie ümber justkui saadaksid meile sõnumeid. “Kasta mind!” ütleb sulle nurgas olev taim, kui su pilk peatub sellel, või siis möödud pesu “Mount Everestist”, siis see ütleb sulle “Sa pole meid ikka veel kappi pannud!” Kui selliseid asju on palju, võivad need tekitada tunde, et elu on kontrolli alt väljas, mis omakorda alandab enesehinnangut ja põhjustab süütunnet.
Mida teha, et segadus ei võtaks võimust?
⦁ Alusta korrastamist ühest kategooriast korraga – näiteks riietest. Kogu kõik riided ühte kohta ja vaata need läbi.
⦁ Kasuta ajaplokki – sea korrastamiseks omale kindel aeg.
⦁ Esita iga eseme kohta küsimus: “Kas see toob mulle rõõmu?” või “Kas ma tõesti kasutan seda?”
Kuidas korrastamine mõjub emotsioonidele?
Üks minu klient, Anna, ütles mulle, et iga korrastussessioon on talle kui aeg iseendale. Ta tundis, kuidas ta saavutab kontrolli oma asjade üle. Järgmine kord, kui sõbranna külla tuli, esitles ta talle uhkusega oma riidekappi. Seda oli nii rõõmustav kuulda.
KonMari meetodi järgi analüüsitakse igat eset, küsides endalt, kas see “toob rõõmu”. Selline lähenemine aitab vabaneda liigsest koormast ja esemete üleküllusega kaasnevast stressist, kuna me ei hoia enam asju lihtsalt harjumuse või kohustuse tõttu, vaid hoiame ainult neid esemeid, mis on meile vajalikud ja olulised või positiivseid emotsioone pakkuvad.
Korrastamisprotsess ise toob rahu ja kontrolli- ning saavutustunde, kus tunneme, et ohjad on meie kätes ja meie ise kontrollime olukorda.
Korrastatud kodu eelised:
⦁ Keskendumisvõime suureneb ja produktiivsus paraneb.
⦁ Stress, ärevus ja ülekoormatus vähenevad.
⦁ Tõuseb rahulolu ja kontrollitunne oma elu üle.
Korrastades märkad oma harjumusi
Istud diivanile, hea soe jook kõrval ja võtad kätte telefoni, et niisama surfata. Tuleb meil: SOODUSMÜÜK -40%. Mõtled: “Ohh, vaatan, mis pakutakse. Endale peab ka midagi lubama. Või siis äkki leian midagi lastele.” Pikemalt mõtlemata on esemed korvis ja järgmine hetk juba pakk automaadis.
Korrastades ja vaadates iga eset, mida omame, kerkivad meis esile erinevad tunded ja emotsioonid ning see aitab meil mõista meie harjumusi:
⦁ Ostuharjumusi – kas ostad esemeid sellepärast, et on vaja või sellepärast, et oli soodusega?
⦁ Söömisharjumusi – kas sööd tihti kiirustades ja ebatervislikult või võtad aega? Ostad kokku erinevaid toiduaineid, mida ei kasuta?
⦁ Liikumisharjumusi – ostsid uue spordivarustuse, mida kasutasime 1-2x, miks nii?
⦁ Ajaraiskamist – tunned, et raiskad oma aega harjumustele ja ei jõua tegeleda sellega, mida päriselt teha tahaksime?
Märgates erinevaid harjumusi, mõistad, mis neist vajab muutmist ja mida tahaksid rohkem teha ning mida vähem. Kõrvaldades ”segajad” saad luua ruumi olulisele.
Kui palju aega ja energiat kulub sinul asjade otsimisele?
Tõmbad sahtli lahti ja mõtled: “Laadija-laadija, kus on mu telefoni laadija?! Mul on ainult 2% akut!” Sobrad seal ja ei miskit, haihtunud! Järgmisena tormad elutuppa, vaatad kõik pistikud üle, ega ometi ei jäänud neisse kuskile eelmisest laadimisest. “No misasja, kuidas mul see alati ära kaob ja siis, kui vaja, ma ei leia!” Tuhlad nii mööda elamist, kuniks leiad laadija köögist külmkapi pealt. “Jess, siin see ongi, lõpuks!”

Korrastatud kodus:
⦁ On lihtsam asju leida ja vajalikud esemed on alati käepärast.
⦁ Igapäevaelu olmesegaduse korrastamine on kiirem ja lihtsam.
⦁ Säästad aega ja energiat, mis vähendab lisastressi.

Korrastamine aitab säästa raha?
Kas oled tulnud poest koju millegagi, mis kodus juba olemas oli? Mina olen ja kohe meenub ka, et mul oli klient, kes korrastussessioonil rääkis, et tahab osta Marie Kondo raamatu endale. Ta ostis selle ära ja kui me hakkasime ta raamatuid korrastama, avastas ta, et tal oli juba see raamat kodus olemas!
Sarnane näide on ka see, et ütleme, et sa näiteks ei tea, mitut t-särki omad ja iga kord kui lähed riidepoodi, siis vaatad jälle t-särke juurde kuigi tegelikult on sul kodus juba olemas piisavalt. Lihtsalt pole ülevaadet.
Kategooriate järgi korrastades näeme kui palju meil mingi kategooria esemeid on ning korrastatud kodu aitab:
⦁ Vältida dubleerimist – teades täpselt, mis sul olemas on.
⦁ Vähendada impulsiivseid oste, sest omades ülevaadet enda esemetest on sul juba piisavalt või lihtsalt eelistad neid armsaid esemeid, mis sul juba on.
⦁ Suunata raha kvaliteetsematesse asjadesse ja pikaajalistesse investeeringutesse.
Hoides oma rahaasju kontolli all, ei mõjuta me sellega enam oma vaimset tervist.
Kuidas korrastatud kodu toetab suhteid?
Korrastatud kodu mõjutab positiivselt ka meie suhteid. Kui kodus pole pidevat kaost ja lõputut teha-vaja-listi, saame keskenduda kvaliteetajale lähedastega. Kodu, mis toetab meid ja meie peret, aitab ka pereliikmetel tunda end mugavalt ja vabamalt. See loob soodsa pinnase avatud ja toetavate suhete kujunemiseks ning küllusliku pinna meie vaimsele tervisele.
Korrastamine ei ole ainult füüsiline tegevus – see on viis luua harmooniat ja rahu nii meie kodus kui ka meie sees. Korrastatud kodu aitab meil vabastada ruumi ja energiat olulisele, mõista oma harjumusi ning parandada suhteid nii iseenda kui ka teistega. Alustamine võib tunduda hirmutav, kuid väikeste sammude abil ja rõõmu toovatele esemetele keskendudes on võimalik luua keskkond, mis toetab meie vaimset heaolu ja annab elule uut selgust.
Kui tahaksid proovida, kuidas KonMari meetod võib sind aidata, võta minuga ühendust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga