KÜSIMUSI &

VASTUSEID

KKK

Valik enimesitatud küsimusi ja vastuseid

Mis on KonMari meetod?

KonMari meetod on Jaapani professionaalse organiseerija Marie Kondo loodud organiseerimismeetod, mis keskendub kodu ja elu korrastamisele läbi rõõmupõhise lähenemise. Selle meetodi peamine eesmärk on ümbritseda end vaid nende asjadega, mis toovad rõõmu, ning vabaneda kõigest üleliigsest. KonMari meetod aitab luua organiseeritud ruumi, mis toetab inimese isiklikku heaolu igapäevaelus. KonMari meetodiga korrastamine põhineb kindlal järjestusel ning kategooriatel, mille järgi asju korrastatakse, et luua süsteem, mis on lihtne ja püsiv. Kui soovid süveneda, kuidas KonMari meetodit igapäevaelus rakendada, loe lähemalt minu blogist.

Kus korrastussessioonid toimuvad?

Korrastussessioonid toimuvad vastavalt kliendi soovidele kas tema kodus, kontoris või vajadusel virtuaalselt. Kodu- ja töökoha sessioonid annavad võimaluse luua korda koos kliendiga kohapeal, kus saan pakkuda otsest tuge ja praktilisi lahendusi. Kui kliendil ei ole võimalik kohtuda füüsiliselt või ta eelistab virtuaalset formaati, siis sobib hästi ka kaugjuhendamine. Virtuaalsed sessioonid on paindlik lahendus, mis annab kliendile võimaluse korrastada oma tempos, saades professionaalset tuge ja juhendamist mugavalt oma kodust.

Kui kaua kestab üks korrastussessioon?

Ühe sessiooni pikkus jääb tavaliselt vahemikku 3–5 tundi, sõltuvalt valitud paketist ja kliendi vajadustest ja soovidest. KonMari meetod nõuab pühendumist ja hoolikat lähenemist, seega on minimaalseks sessiooni pikkuseks seatud 3 tundi. See ajakava annab võimaluse asju rahulikult läbi vaadata ja nende väärtust hinnata, tagades, et kliendil oleks piisavalt aega mõelda ja valida, millised asjad toovad rõõmu ja millistest on aeg loobuda.

Kas ma pean korrastussessiooni ajal ise kohal olema?

Jah, kliendi osalemine on sessioonil oluline ja vajalik, kuna iga otsus esemete kohta põhineb tema isiklikul tundel ja arusaamisel esemete väärtusest. Konsultandina saan juhendada ja pakkuda tuge, kuid ma ise ei oskaks hinnata kliendi esemete emotsionaalset väärtust.

Millise paketi peaksin valima? Kuidas toimub tasumine?

Paketi valiku puhul lähtun näiteks kodu suurusest ja asjade hulgast, samuti kliendi eesmärkidest. Pakun tasuta eelsessiooni, mille jooksul saan kliendiga koos välja selgitada sobiva lahenduse ja hinnata, milline pakett vastab kõige paremini tema vajadustele. Tasumine toimub mugavalt läbi kodulehe turvalise makselingi või arve alusel, mis tuleb tasuda enne sessiooni algust.

Kas pakute ka koristusteenust?

Ei, KonMari meetodi järgi korrastamine ei sisalda koristusteenust. Sessioonidel keskendume esemete korrastamisele ja nende organiseerimisele.

Mida mul on korrastussessiooniks vaja? Kas peaksin enne hoiutarvikuid ostma?

Korrastussessioonideks pole vaja ette midagi soetada. Sessioonide käigus saame täpselt kindlaks teha, milliseid hoiutarvikuid vajadusel lisaks vaja võib minna. Soovitan vajalikke vahendeid vaatama hakata alles pärast sessioone, et vältida ebavajalike tarvikute ostmist ja valida just need esemed, mis sobivad kliendi vajaduste ja koduga.

Mis saab asjadest, millest otsustan loobuda? Kas osutate äraviimise teenust?

Asjadele, millest klient otsustab loobuda, on mitu jätkusuutlikku ja keskkonnasõbralikku võimalust. Koos kliendiga saame otsustada, kas annetada, müüa või vajadusel ära visata kasutult seisvad asjad. Kuigi äraviimise teenust ise ei paku, juhendan klienti ja annan soovitusi, kuidas asjad sobivalt edasi suunata. Lõplik vastutus ja tegevus jäävad siiski kliendile, et säilitada kliendi kontroll asjade üle.

Kuidas arvestatakse transpordikulu, kui tulete minu koju?

Sessioonide puhul on Harjumaa piires kohaletulek tasuta. Kui klient asub kaugemal, lisandub transpordikulu arvestusena 0,5 €/km.

Kuidas KonMari meetod erineb teistest korrastusmeetoditest?

KonMari meetod eristub paljudest traditsioonilistest korrastusviisidest nii oma filosoofia kui ka lähenemise poolest. Peamine erinevus seisneb selles, et korrastamine toimub kategooriate, mitte ruumide kaupa. See tagab, et korrastamisprotsessi käigus kaasatakse kõik kodus olevad esemed, luues süsteemi, mis on selge ja püsiv. Järgime kindlat järjestust: esmalt riided, siis raamatud, paberid, komono ehk mitme kategooria esemed ning lõpuks sentimentaalsed esemed. Samuti on suureks erinevuseks võrreldes teiste korrastusmeetoditega KonMari meetodi puhul küsimus: “Kas see pakub mulle rõõmu?” ehk keskendume seejuures asjadele, mis toovad kliendile rõõmu, meeldivad väga ja on tähenduslikud, mitte lihtsalt üleliigsest loobumisele. Läbi sellise lähenemise toetab KonMari meetod kliendi soovitud elustiili ja visiooni saavutamist, pakkudes sügavat rahulolu ja püsivat korda.

Millised hoiukarbid on head?

Kõige paremad hoiukarbid on minu arvates lihtsad papist kandilised karbid. Tavaline kingakarp on saanud kõige rohkem kasutust, kuna on praktiline ja hõlpsasti paigutatav. Soovitan vältida ümmargusi või ebastandardse kujuga karpe, sest need võtavad palju ruumi, kuid hoiavad vähem esemeid. Kui aga mõni erikujuline karp pakub sulle rõõmu, vali julgelt selline ja eksponeeri seda uhkusega! Tähtis on, et karp täidaks oma eesmärki ja teeks sind õnnelikuks.

Kas KonMari meetod aitab vähendada asjade üleliigset kogunemist?

Jah, KonMari meetod aitab vähendada üleliigset kogunemist. Meetodi rakendamisel õpime esemeid teadlikult valima ning mõtlema juba ostmise hetkel, kas ese toob meile päriselt rõõmu. See paneb meid märkama, kas ostusoov tuleneb tõelisest vajadusest või pigem emotsioonidest ja harjumustest. Pärast meetodi rakendamist on lihtsam teha läbimõeldud otsuseid, vältides nii esemete tarbetut kogunemist. Lisaks soovitan peale KonMari meetodi kasutamist aastas korra oma asju üle vaadata, et hoida kodu kooskõlas oma muutuvate väärtuste ja soovidega.

Kui palju ruumi saab KonMari meetodiga vabastada?

Igaühe rõõmupakkuvate ja loobutavate esemete hulk on erinev, kuid meetodi järjekindel järgimine võib vabastada märkimisväärselt palju ruumi, luues avarama ja õhulisema keskkonna.

Kas KonMari meetod sobib väikeste korterite ja üksikute tubade korrastamiseks?

Jah, KonMari meetod sobib suurepäraselt igas suuruses kodudele. See meetod võimaldab tõhusalt hallata ka väikesi ruume, aidates leida ja hoida vaid tõeliselt rõõmu pakkuvaid esemeid.

Kuidas käsitleda KonMari meetodit järgides sentimentaalseid esemeid?

Sentimentaalsed esemed on KonMari meetodis viimane kategooria, kuna nende emotsionaalne väärtus võib muuta otsustamise keeruliseks. Alustades lihtsamatest kategooriatest, arendame oma “rõõmutunnetust” ja saame parema ülevaate, mis toob tõeliselt rõõmu. Kui jõuame sentimentaalsete esemeteni, on meie tunnetus nii palju arenenud, et suudame neid asju juba kergemini sorteerida.

Kas KonMari meetod sobib ka peredele ja lastele?

Jah, meetod sobib hästi peredele ja lastele. Soovitan korrastamist alustada enda asjadest ning seejärel liikuda näiteks laste asjade juurde, kaasates lapsi protsessi. Beebide ja väikelaste puhul, kes ise veel ei oskaks hinnata, mida alles jätta ja mida mitte, soovitan korrastada ise nende asjad. Suuremate laste ning elukaaslaste/abikaasade puhul soovitan võimalusel vältida teiste asjade üksi ja ise korrastamist ilma nende nõusolekuta, kuna igaühe “rõõmutunnetus” ja emotsionaalne väärtus on individuaalsed.

Mu laps hoiaks alles kõike, mis tal on. Mida teha?

Kui laps soovib kõik esemed alles hoida, on korrastamise juures oluline pakkuda talle õrna, empaatilist ja mängulist lähenemist. Lapsele turvalise ja toetava keskkonna loomine aitab tal otsuseid teha ja kogeda, et korrastamine võib olla meeldiv protsess. Siin on mõned soovitused, kuidas lapsega KonMari meetodil korrastamist alustada:

1. Alusta lihtsamate asjadega

Alustage kategooriatest, mille puhul lapsel on väiksem emotsionaalne side, näiteks riietest. Riided on pigem praktilised esemed ja kannavad vähem sentimentaalset väärtust kui mänguasjad või suveniirid. Riietega alustamine aitab lapsel mõista korrastamise põhimõtteid, enne kui liigute keerukamate esemete juurde.

2. Alustage lemmikriietest ja väikseks jäänud asjadest

Valige esimesena riided, mille puhul lapsel on selged eelistused – lemmikriided ja need, mis talle enam ei meeldi või mis on väikseks jäänud. Selline võrdlus lemmikute ja vähem oluliseks jäänud esemete vahel aitab lapsel mõista, millised esemed talle tõeliselt rõõmu pakuvad, ja valmistab teda ette edaspidisteks otsusteks.

3. Kaasa laps otsustusprotsessi

Esita küsimusi, mis aitavad lapsel oma tunnete ja vajaduste üle järele mõelda: „Kas sa tunned end selles rõõmsalt?“ või „Kas see on sul seljas mõnus?“ Kui laps saab ise oma valikuid teha ja tema arvamust arvestatakse, tunneb ta end turvaliselt ja on rohkem valmis korrastamisprotsessi kaasa lööma.

4. Muutke korrastamine mänguliseks ja näidake tulemust

Kui riided on välja valitud, tehke koos voltimistöö mänguliseks, näiteks sõnadega:
”Voldime riideid nii, et need näeksid välja nagu väikesed ‘salapakid’!” Kasuta loovust ja vaata, mis sinu lapse puhul võiks toimida ja teda kaasahaarata!
Rippuvad riided võite koos riidepuudele panna. Kui kõik esemed on kenasti kappi jõudnud, on korrastatud tulemus lapsele kohe nähtav ja ta näeb, kui lihtne on allesjäänud riiete seast valida. Laps saab kogeda, et korras ruumist leiab kõige kergemini ja meeldivamini.

5. Liikuge järgmiste kategooriate juurde

Kui riided on korras, võite edasi liikuda keerukamate kategooriate juurde, näiteks mänguasjade või raamatute juurde. Selline järkjärguline lähenemine näitab lapsele, et korrastamine ei tähenda kõigest loobumist, vaid hoopis oma lemmikute alleshoidmist ja neile väärilise koha andmist.

Austa lapse otsuseid

Kui laps soovib mõne eseme alles jätta, kuigi see võib tunduda ebavajalik, küsi temalt, „Kas see meeldib sulle tõesti väga-väga?“ ja „Miks see sulle meeldib?“ Kui laps jääb kindlaks, ole tema otsustustes toetav. Ta võib-olla pole veel valmis sellest esemest loobuma, ja see on osa korrastamisprotsessist.

Minu elukaaslane ei ole korrastamisest huvitatud. Mida teha?

Kui elukaaslane ei ole korrastamisest huvitatud, siis mida sa teha saad, on ise eeskujuks olla. Alusta enda asjadest ja näita talle KonMari meetodi kasu. Kui su elukaaslane näeb, kui mugav ja korras on kodu, võib ta peagi ise soovida selles kaasa lüüa.

Kas virtuaalne KonMari sessioon on sama efektiivne kui kohapealne?

Teen endast kõik, et virtuaalsed sessioonid oleksid sama tõhusad kui kohapealsed. Virtuaalsel sessioonil saan anda täpselt samu juhiseid ja toetust nagu kohapealgi.

Mul on ATH – kas mulle sobib KonMari meetod?

Jah, oma seniste kogemuste põhjal saan öelda, et KonMari meetod sobib hästi ka ATH-ga inimestele. Meetod on struktureeritud ja lihtne, pakkudes tugevat juhendamist samm-sammult. Pärast sorteerimist aitan kohandada hoiustamise süsteemi vastavalt vajadustele, et luua kergesti hallatav ja ülevaatlik ruum.

Kas KonMari meetod sobib ka kontorite ja tööruumide korrastamiseks?

Jah, meetod sobib hästi ka kontoritesse. KonMari meetod aitab luua organiseeritud ja korrastatud töökeskkonda, mis omakorda suurendab keskendumisvõimet ja vähendab segajaid.

Kas KonMari meetod aitab vabaneda asjadest, mis kodus lihtsalt seisavad?

Jah, KonMari meetod aitab vabaneda esemetest, mis ei paku rõõmu ega toeta soovitud elustiili. Sortides läbi kõik esemed kategooriate kaupa, jäävad alles vaid need, mis on tõesti vajalikud ja rõõmu pakkuvad.

Mis on kõige raskem osa KonMari meetodi järgi korrastamisel?

Paljude jaoks on raskeim osa mõistmine, kui palju aega ja raha on kulutatud esemetele, mis ei meeldi ega paku rõõmu. See tekitab tihti frustratsiooni ja segaseid tundeid, kuid see on samas alati üks oluline õppetund, mis aitab tulevikus teadlikumaid otsuseid teha.

Kas KonMari meetod on keskkonnasõbralik?

Jah, meetod soodustab jätkusuutlikkust. Loobudes kasutult seisvatest asjadest ja suunates need taaskasutusse, saavad need esemed uue elu. KonMari meetod õpetab väärtustama ja tegema teadlikumaid valikuid, vähendades üleliigset tarbimist ja ressursside raiskamist.

Kas KonMari meetod sobib kodu ülesseadmiseks pärast kolimist?

Kolimine on ideaalne aeg KonMari meetodi rakendamiseks. Korrastades enne kolimist jõuavad uude kodusse vaid tõeliselt olulised asjad, vähendades nii kolimisvaeva. Kui korrastamine enne kolimist ei ole võimalik, saab meetodit kasutada ka pärast kolimist, et alustada puhtalt lehelt ja leida igale esemele õige koht.

Kas KonMari meetod sobib neile, kes armastavad ja koguvad palju esemeid?

Jah, KonMari meetod sobib ka esemekogujatele, sest meetodi keskmes on rõõm. See võimaldab eristada tõeliselt väärtuslikke esemeid neist, mis enam ei paku rõõmu. Kui kogud kollektsioone, saad ebavajalikust loobudes luua ruumi nendele esemetele, mis sulle rõõmu pakuvad, ja leida neile kauni eksponeerimisviisi.

Mida teha kingitustega, mis ei paku rõõmu?

Kingitused on mõeldud meie rõõmustamiseks – need väljendavad armastust ja hoolivust. Kuigi kingitused on alati tore saada, ei pruugi need alati meie väärtuste ja soovidega kokku langeda. Kui kingitus ei paku sulle rõõmu, siis on täiesti okei see tänulikkusega edasi anda kellelegi, kes võib seda rohkem hinnata ja nautida. Nii leiab kingitus uue omaniku, kes suudab seda tõeliselt väärtustada. Ära tunne süüd – kingituse kinkija ei taha, et sa tunneksid kohustust seda kasutada, kui see ei too sulle rõõmu.

Kuidas peaksin käsitlema lahkunud lähedase asju KonMari meetodi järgi?

Lahkunud lähedase esemetega tegelemine on tihti emotsionaalselt väga keeruline ja võib tekitada tugevaid tundeid. KonMari meetodi järgi on oluline läheneda nendele asjadele lugupidamise ja hoolivusega, andes endale aega. Siin on mõned juhised, kuidas läheneda lahkunud lähedase esemetele KonMari meetodi abil:

1. Vaata esemeid läbi, hinnates nende tähendust

KonMari meetodi põhieesmärk on säilitada vaid need esemed, mis toovad sulle tõelist rõõmu ja väärtuslikke mälestusi. Lahkunud lähedaste asjadega tegeledes küsi endalt: „Kas see ese toob mulle rahu ja positiivseid mälestusi? Kas see aitab mul hoida head mälestust inimesest?“ Ära tunne, et pead hoidma kõiki esemeid, isegi kui need on seotud lahkunud inimesega. Hoia neid, mis toovad sulle rahu, meeldivaid mälestusi ja toetavad igapäevaelu.

2. Töötle esemed kategooriate kaupa

Kui esemeid on palju, siis KonMari meetodi järgi on lihtsam nendega tegeleda kategooriate kaupa. Alusta näiteks riiete, raamatute või kodutekstiilide kategooriatest, et saaksid järjest analüüsida esemeid kontekstis, mis on sulle kõige loogilisem ja mugavam. Korrastamine kategooriate kaupa aitab vältida ülekoormust ja annab selge ülevaate, mida hoida või edasi anda.

3. Austa oma tundeid

Kui mõne eseme puhul tunned tugevat sidet või kui see toob meelde erilise hetke või mälestuse lahkunud inimesest, siis luba endal seda eset hoida – isegi kui see on pigem sentimentaalne kui praktiline. Kui mõni ese aga tekitab kurbust või valu, siis ära karda sellest loobuda. See ei tähenda, et unustaksid inimese, vaid et austad tema mälestust, andes endale ruumi minna edasi.

4. Kui vajad toetust, otsi abi

Lahkunud lähedaste esemetega tegelemine on sageli keeruline ja tundlik protsess. Kui tunned, et vajad professionaalset toetust või kedagi, kellega oma tundeid jagada, olen valmis sind selles protsessis aitama. Emotsionaalne toetus aitab sul läbi viia korrastamisprotsessi, pakkudes ruumi nii mälestustele kui ka edasiliikumiseks elus.

KÜSI

LISAINFOT

SAADA
TEADE